Önder, kimdir?

Merhaba, ben Önder. Önder Durmuş. 1983 İstanbul doğumlu, aslen Artvin Şavşatlı, Edirne’de hayatı siyah beyaz yaşayan, araya biraz kırmızı katan biriyim. Çocukluk yıllarım bir çok çocuk gibi geçmiştir sanırım. Sokaklarda koşup, top oynayarak; gecenin bir yarılarına kadar saklambaç oynayarak büyüdük biz… Şimdiye göre şanslı bir nesildik…

Eğitim hayatımda sıra dışı bir şey yok 🙂 Orta son sınıfa kadar güzelce, takdir ve teşekkür belgeleri alarak gelip, orta son sınıfta okulu bıraktım. Ertesi sene başka bir okulda orta okulu bitirdim. Liseye başladıktan sonra, yarım dönem okuyup, tekrar bıraktım 🙂 Açık öğretim lisesinde kaydım var ama, sadece var. Gerçeği o da silinmiş olabilir. Neden okula devam etmediğimi merak edenler için Pink Floyd çalıyor: Another Brick in the Wall 🙂

Bilgisayar ve programcılık 10’lu yaşlarımdan beri bir tutkum oldu. Hayatımın hemen her döneminde büyük bir merakla araştırdım, inceledim, kendi çapımda bir şeyler yaptım. Hemen bütün programlama dillerini araştırsam da, internet daha çok ilgimi çektiği için web tasarım ve programlama alanına yöneldim. Binlerce satır kod yazdım, yazdıkça hata yaptım, hata yaptıkça daha fazla kod yazdım.

Başta PHP olmak üzere MySQL, HTML5, CSS3 kullandığım ve bildiklerimden bazıları. Birkaç senedir biraz ara vermiş olsam da yenilikleri her zaman takip ediyorum. Mobil yazılımlar için de Objective C ve Swift üzerinde çalışmalar yapıyorum.

2017-2021 Aralık arasında veteriner kliniğinde amelelik yaptım 🙂 Terk-i diyor eylediğim liseyi 1.5 senede dışarıdan bitirip, üniversite sınavlarına girerek Anadolu Üniversitesi Laborant Ve Veteriner Sağlık bölümünü de kazanarak okumaya devam ediyorum.

Bunların dışında, evde 16.5 yaşında 1 siyam kedim, 4 yaşında bir smokin kedim, henüz 1 yaşında olan 1 tekir kedim olmak üzere 3 kedim var. Bunların yanında uçamadığı için bize verilen bir muhabbet kuşum ve 450 litrelik akvaryumda 12 yunus ciklet ve 15 sarı prenses balığım var 🙂

Arada yürümeyi ve Beşiktaş’ı severim. Hayattaki amacım ise, Sayın Süleyman Seba’nın dediği gibi iyi bir insan ve Beşiktaşlı olabilmek.

Kendime has kişisel özelliklerim 🙂

  • Sessiz sakin, kendi hâlinde biriyim. Kolay sinirlenmem. Ama beni sinirlendirmeyin de.
  • Beşiktaş benim her şeyim. Onu bir kenara atamam.
  • Eğer bir şeyler yazacaksam, mutlaka gece yazarım. Siz uyurken sizi izlerim.
  • Sporu severim. Her zaman olmasa da, başladığım zaman günde 15 km kadar yürürüm.
  • Seversem, çok deli severim. Az severim ama öz severim.
  • Nefret edersem vay hâline. O yüzden kendinden nefret ettirme.
  • Sigara kullanmam. Alkol ise Trakya’da yaşıyoruz sonuçta. de kullanmam 🙂
  • Çok kolay güvenirim. Ama güvenimi sarsmaya gör.

Şimdilik bu kadar yeter. Daha fazla şey öğrenmek istiyorsan sosyal medya hesaplarımdan takip edebilir ya da bana ulaşın sayfasından e-posta gönderip öğrenebilirsin.