Aslolan hayattır, hayatta Beşiktaş!

Aslolan hayattır, hayatta Beşiktaş! Beşiktaş tribünlerinin klasikleşmiş sözlerinden sadece bir tanesi. Birçok yerde (ki çArşı grubunun resmi sitesi olan ForzaBeşiktaş da dahil) “Aslolan hayattır, hayat da Beşiktaş!” diye geçse de, aslında öyle değil, başlıkta yazıldığı gibidir.

Birçok arkadaşım ve tanımadığım kişilerle bu konuyu tartıştığım da olmuştu zamanında. 11 Ağustos 2010 günü, ForzaBeşiktaş Forumları‘ndan çalmışım aşağıdaki yazıyı, GMail taslaklarıma koymuşum…

“Aslolan hayattır” sözü Nâzım Hikmet Ran ile, “Hayatta Beşiktaş!” ise, Beşiktaş tribünlerinin (aslında pek bilinmeyen/tanınmayan) Hacı Baba’sıyla özdeşleşmiştir.

Aşağıda, Forza’dan (ç)aldığım yazının orijinal hali var. Aslında yazının geçtiği konuya ve direkt yazıya da bağlantı verecektim ama, geçen yıllarla birçok defa sıfırlanan forumdan uçmuş konu.

Hayatta Beşiktaş sözü rahmetli Hacı Baba ile özdeşleşmiştir. Hacı Baba, her lafının başına “hayatta”yı eklermiş. Konu ne olursa olsun. Birol Abi (Yelken Birol) de anılarında bundan bahsetmiş:

“Ben, Bekir, Musa, İsmail, Musa’nın çay ocağında oturuyoruz. Birkaç arkadaş daha var, ertesi gün Kırıkkale maçı var Eskişehir’de. Hadi gidiyoruz dedik. Doğru Kazan’a milleti topladık, yaklaşık 100 kişi Haydarpaşa’ya bindik trene. Hacı Baba vardı rahmetli. Dayımın çocukluk arkadaşı. O da bizle. Her lafının başında “Hayatta” kelimesini kullanırdı. Trende tutturdu. “Hayatta Eskişehir’de ne işimiz var? Maç Kırıkkale’yle” diye. Kafası kelle, Kırıkkale’nin cezası var diyoruz anlamıyor. Bu sefer tutturdu “Hayatta Beşiktaş” diye. O günden sonra bu laf meşhur oldu”

Aslında Forza gibi bir yerde bu sözün hikayesinin sürekli olarak yer alması gerekiyor ama, neyse… Hayattan bir kare ile de yazıyı kapatmalı…

hayatta Beşiktaş

Direnmek gerekir hayata,
Aslolan hayattır, hayatta Beşiktaş!

Buna da bakabilirsiniz

Anıtkabir, Bir Yapının Hikayesi

Bilindiği üzere Atatürk’ün ölümünün ardından naaşı geçici olarak Ankara Etnografya Müzesi’nde bir mezar yerine defnedilmişti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir