Facebook Ermeni Soykırımını Desteklediğiniz İçin Size “Minnettar”: Unutmabeni Çiçeği

Son günlerde Facebook’ta “beğen” butonu altında çıkan sembollere “Minnettar” adı altında bir çiçek yerleşti. Bu çiçek oldukça beğenilmiş olacak ki, birçok paylaşım altında görebiliyoruz. Peki bu çiçeğin aslında Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı anma etkinliklerinin sembolü olduğunu biliyor musunuz?

Çiçeğimizin adı başlıkta da yazıldığı gibi “Unutmabeni.” Renkleriyle geçmişi, bugünü ve geleceği simgeliyor. Çiçeğin 5 yaprağı var ve her bir yaprağı, 1915’ten sonra Ermenilerin dağıldığı farklı kıtaları temsil ediyor.

Unutmabeni çiçeği, Orta Çağ’dan beri pek çok dilde benzer anlamda isimlerle anılıyor. Farklı dillerdeki bu isimlerin etimolojik kökeni “hatırlamak”la ilgili ki, Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı anma etkinlikleri için seçilen ana mesajla da uyumlu: “Hatırlıyor ve talep ediyorum.”

Beş yaprak, Ermeni Diasporası’nın yaşadığı kıtaları temsil ediyor. Çiçeğinin üstündeki dört rengin merkezinde yer alan siyah “Ermenilerin geçmişini” simgelerken, etrafını tıpkı Soykırım Anıtı – Tsitsernakaberd’in 12 sütunu gibi saran sarı renk ise “ışığı ve sonsuzluğu” simgeliyor. Açık mor, bugünü; çiçeğin büyük bölümünü kaplayan koyu mor ise geleceği simgeliyor.

Facebook Ermeni Soykırımını desteklediğiniz için size “Minnettar”…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir