Beşiktaş Kanseri – Bir Sigara Koleksiyonu

Biz Beşiktaş taraftarlarının en çok kullandığı kelimelerden biridir “Beşiktaş kanseri” zira neredeyse hiç rahat maç izleyemeyiz. Son 2 sezon durum böyle olmasa da, yine de zaman zaman sahadaki oyuncularımız böyle hissetmemize neden oluyor. Ancak bu yazıda sahadaki futboldan bahsetmeyeceğim.

Igor Serveev, Moskova’da yaşayan ve 1973’den beri “hiç açılmamış” sigara paketlerini toplayan bir sigara koleksiyoncusu. 30 Temmuz 2016 itibariyle toplamda 50.234 sigara ile dünyanın en büyük sigara koleksiyonuna sahip. Koleksiyonda 168 ülkeden (ayrıca hangi ülkeye ait olduğunu bilmediği 49 paket) sigarası var.

Igor Serveev’in bu koleksiyonu içinde Türkiye’den de toplamda 561 paket sigara mevcut. Birçoğu bazı organizasyon ve festivallere ait olsa da aralarında Anadolu Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi adına üretilmiş sigaralar da var. 1970’de yapılan Cumhuriyet Halk Partisi kurultayına özel bir paket sigara da mevcut.

Bunun yanında 1976’da düzenlenen Kırkpınar Güreşleri için üretilmiş sigara, tarihini bilmediği Çanakkale Truva Festivali’ne ait bir sigara ve 1979 Antalya Sanat Festivali gibi çeşitli festivaller için üretilmiş sigaralar var koleksiyonda.

Ancak, koleksiyonun en ilginç olanları sanırım Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. yaş gününe özel üretilmiş sigara ile birlikte, Cumhuriyetimizin 50, 60 ve 70. yıllarına özel üretilen sigaralar.

Ve tüm bu koleksiyon içinde asıl dikkatimi çeken, ve oldukça da şaşırdığım bir sigara paketi mevcut.

Beşiktaş Sigarası

Ne zaman üretildiğine dair bir bilgi olmayan, yaptığım aramalarda da herhangi bir sonuç bulamadığım hemen yanda gördüğünüz Beşiktaş sigarası. Sigaranın yanındaki bilgilerde yılı olmasa da KS-20-S şeklinde bir bilgi notu var. Bu kısaltmaların anlamları ise şu şekilde:

  • KS = King Size (Büyük boy, 85mm)
  • 20 = Pakette 20 adet sigara olduğunu gösteriyor.
  • S = Short (Ufak, 70mm)

Hem büyük boy, hem kısa nasıl oluyor hiç sigara içmediğim için anlamadım ama, tiryakiler bilir diye tahmin ediyorum. Her ne kadar sigara içmiyor olsam da, kulüp “hatıra” amaçlı bu şekilde bir paket çıkartsa bugün gider alırım ve saklarım. Tabi “Atın ölümü arpadan olsun” diyerek alıp içecek olan milyonlarca insan da olacaktır. Ama bunun tüketilecek bir ürün olmasından ziyade, koleksiyon ürünü olarak kullanılması daha doğru olur. Zira sigaranın sağlığa zararlı maddeler içerdiğini unutmamak gerekir.

Son olarak, Igor Serveev’in Türkiye koleksiyonundan birkaç parça ile yazıyı kapatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir