Bir Gitar Solosu Anlatır Hayatımı

“Eğer bu satırı okuyorsan, hatırla o el değildi bunu yazan. Sadece şiiri hatırla, şairin ağlamasını, gözyaşı ayanı. Ona gücünü verdiğim için o benim gücüm oldu. Rahat yuva, ana kucağı ölümsüzlük için bir şans. Korku olması istenen yerde ben asla bilemedim. Tatlı piyano benim hayatımı anlatıyor.”

Metal ağırlıklı müzikler dinlediğimden, hemen hepsinde mutlaka bir gitar solosu olur. Bazılarının melodisi öyle derindir ki, tüm şarkıdan çok daha güzeldir. Gitar öğrenmeye çalıştığım senelerden (neredeyse 20 yıl öncesi!) bir gitar metodu kitabım vardı. Orada da bir söz geçerdi: “Solo gitar, vokalin söyleyemeyeceği şeyleri söylemeli.” diye. Metallica’nın Unforgiven şarkısındaki Kirk’ün attığı o efsanevi solo… O solo içinde her şeyi barındırıyor. Esir olarak doğumu, büyümeyi… Yıpranmayı, korkuyu, acıyı… Ölme isteğini…

Ancak sadece Rock ya da Metal türevleri dışında birçok müzik türünde vazgeçilmez bir unsur olmaya başlayan soloların nasıl ortaya çıktığını birçok kimse bilmez, hatta bir fikirleri de yoktur. Sorun bilmemelerinde değil, sorun soloların nasıl ortaya çıktığına dair bir veri olmamasında. Ancak spekülasyonlar ve müzik tarihinin dökümü yapıldığı süre boyunca takip ettiğimizde elimizde her daim gerilere giden, fakat bir türlü kaynağına ulaşılamayan sonsuz bir kuyu gibi görünüyor, gitar soloları.

Bu konuda bir çok spekülasyon ve kişilerin düşüncelerinin müzik tarihi üzerinde uzandığı kadar geniş bir skala var. Konuyla ilintili tartışmalarda, gitar sololarının ortaya çıkışını Paganini‘ye ve Mozart‘a kadar götüren insanlar var ve öne sürdükleri noktalar hiç de mantıksız değil. Bunun yanında, Rock gruplarında uzun süre boyunca ilginin vokallerin üzerinde toplanmasından, gitaristin arka planda kalmasından dolayı yapılan müzikal-dinamik değişiklikler de sıklıkla öne sürülen görüşlerden biri.

Bir gitar solosu duyguyla birleştiğinde ise harika olur…

Sololar hayatlarımız gibiler. Bazen çok yumuşak, bazen çok sert olurlar. Tokat gibi çarpan sololar vardır. Hayatlarımız bir müzik, hayatlarımız birer gitar solosu. Her hayat farklıdır, her hayatın hikayesi farklıdır.

Buna da bakabilirsiniz

Cliff Lee Burton – Huzur içinde yat…

Clifford Lee Burton, 10 Şubat 1962’de San Francisco, Kaliforniya’da doğdu. Metallica tarihinin 2. bass gitaristi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir