Bilgisayardan Instagram’a fotoğraf ve video yükleme

Bundan bir ay evvel, telefonumu yere düşürüp ekranını parçaladığım o talihsiz olaydan sonra bir süre telefon kullanmadım. Arada sırada telefonu bırakmayı da düşündüğüm bir döneme denk gelmesi bayağı yardımcı oldu bu konuda. Ancak sosyal medya hesaplarına ulaşabiliyordum tabi. Instagram’a fotoğraf yükleme hariç. Ama onun da bir yolunu buldum 🙂

Instagram masaüstü sürümünde sadece takip ettiğiniz kişilerin paylaştıklarını görüp, beğenip, yorum yapabiliyorsunuz. Kendiniz herhangi bir paylaşım yapamıyorsunuz. İşte bu noktada Gramblr devreye giriyor ve bu eksiği kapatıyor. Peki nasıl kullanılıyor?

Öncelikle, Gramblr, Mac OS X ve Windows işletim sistemlerini destekliyor. Ne yazık ki Linux için bir sürümü yok. Bilgisayarınıza indirmek için Gramblr İnternet sitesine girmeniz ve sisteminize uygun olanı indirmeniz gerekiyor.

gramblr indirme

İndirme işleminin ardından, sıkıştırılmış dosya içinden ufak bir uygulama dosyası çıkıyor. Uygulamayı çift tıklayarak çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir kayıt ekranı gelecek. Bilgileri kendinize göre doldurup kaydınızı tamamlamanız gerekiyor.

gramblr kayıt ekranı

Kayıt işleminin ardından sizi Gramblr ana ekranı karşılıyor. Ekran oldukça anlaşılır, o yüzden tek tek anlatmaya gerek görmüyorum. Soldaki menüden işlemlerimizi yapıyoruz. Zamanlama kısmı, ileri tarihli bir gönderi yapmanız için tasarlanmış.

gramblr ana ekranı

Fotoğraf veya video yüklemek için ekrandaki “Bir Görüntüyü veya Videoyu Sürükle ve Bırak ya da Başlatmak için Buraya Tıkla.” yazısına tıklayıp yüklemek istediğimiz fotoğrafı ya da videoyu dosyalarımız arasından bulup seçiyoruz. Seçim yaptıktan sonra, kırpma işlemi de yapmamız gerekiyor. Görüntünün tamamını seçip kırpma işlemini tamamlamak için yüklemek istediğimiz görüntünün sağ üstündeki yeşil beğeni el işaretine basarak son adıma geçiyoruz.

gramblr kırpma işlemi

Ben video yüklediğim ve Gramblr henüz video filtrelerini desteklemediği için filtre seçim ekranı yok. Ancak fotoğraf yüklemelerinizde aşağıdaki gibi filtre seçim ekranı da geliyor. Buradan fotoğrafınıza filtreler uygulayabileceğiniz gibi, “Hareket” butonuna basarak resmimize yavaşça yakınlaşmasını sağlayan animasyon da ekleyebilirsiniz.

gramblr fotoğraf seçimigramblr filtreler

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve son ekran. Önizlemeyi görebileceğiniz, paylaşımınız hakkında bir şeyler yazabileceğiniz, (sadece fotoğraflarda) kişileri etiketleyebileceğiniz bölüm. Burada da istediğiniz gibi yazdıktan sonra gönder düğmesine dokunup bekliyorsunuz.

gramblr video songramblr fotoğraf son

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve sonuç! Görselimizin paylaşıldığını belirten ekran ve instagram sayfamızda videomuz 🙂

gramblr bittigramblr instagram

 

 

 

 

 

 

 

 

Hepsi bu kadar 🙂 Oldukça kolay ve bir o kadar da hızlı ve gayet ufacık bir programcıkla telefonunuza ulaşamadığınız zamanlarda da instagram’da fotoğraf ve videolarınızı paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir