8 Tepe İstanbul

İstanbul denince hemen herkesin aklına gelen ilk şeylerden biri 7 tepeli olduğudur. 7 tepe, sur içinde kalan ve eski İstanbul’da belirgin olarak görülen hakim yedi tepeyi anlatmaktadır. Her tepede, bir padişah tarafından yaptırılan bir de cami vardır. Şimdilerde pek farkında olunmasa da, bu 7 tepeye nur topu gibi bir kardeş tepe, yanında camisiyle beraber geliyor!

İstanbul’da yaşayan herkes, hatta Türkiye’de yaşayan hemen herkes İstanbul’u 7 tepeli bilir de, bu 7 tepe nerededir, nasıldır bilmez. 8. tepeye geçmeden önce, İstanbul’un meşhur 7 tepesine, hangi padişahın, hangi tepeye hangi camiyi yaptırdığına bakalım.

1. tepemiz, İstanbul’daki tarihî yarımada. Yani Eminönü, Sarayburnu, Sultan Ahmet’in olduğu tepe. Bu tepeye 1. Ahmed tarafından 1609 ile 1617 yılları arasında Sultan Ahmet Camii yaptırılmıştır.

2. tepemiz, Çemberlitaş ile Fatih arasındaki tepe. Bu tepeye de 1748’de 1. Mahmud tarafından başlatılan ve 1755 yılında 3. Osman tarafından tamamlanan Nuruosmaniye Camii konulmuştur. Caminin o dönem adı “Nur-u Osmani” yani “Osmanlı’nın Nuru” idi.

3. tepemiz ise Beyazıt. Buraya da 1551 ile 1557 yılları arasında Mimar Sinan, 1. Süleyman adına Süleymaniye Camii‘ni inşa etmiştir.

4. tepemiz de Fatih’tedir. Burada da 1462 – 1470 yılları arasında Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmış olan Fatih Camii ve Külliyesi var.

5. tepemiz ise Çarşamba, Balat. Buraya da 1516 – 1522 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman tarafından babası Yavuz Sultan Selim hatırasına bir Yavuz Selim Camii kondurulmuştur. Cami, Haliç’e hâkim bir tepe üzerinde inşa edilmiştir.

6. tepemiz de Edirnekapı’dadır. Burada ise Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olan kızı Mihrimah Sultan için 1562 – 1565 yılları arasında yaptırdığı Mihrimah Sultan Camii bulunmakta.

7. ve son tepemiz ise Aksaray’daki Haseki’dir. Bu tepemizde ise Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından eşi Haseki Hürrem Sultan için 1538 – 1539 arasında tamamlanmış olan Haseki Hürem Camii yer alır. Bu camiyi de Mimar Sinan yapmıştır.

Güzide İstanbul’umuzun güzide 7 tepesini böylece kısaca tanımış olduk. Peki, yazımızın başlığında ve girişinde de belirttiğimiz 8. tepe nedir, nereden çıkmıştır, nerededir?

İstanbul’un 8. tepesi, Çamlıca‘da “kuruluyor.” İstanbul’un en yüksek ve en güzel yerlerinden olan Çamlıca’ya şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2013’de başlatılan, hâlen yapımı devam eden ve “Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi” olarak bilinen Çamlıca Camii ile 8. tepenin kurulması tamamlanacak. Caminin önümüzdeki sene açılacağı söyleniyor.

Burada “Erdoğan padişah mı?” sorusu gelebilir. Bunu ben değil, Google amca söylesin. Ya da Beştepe’deki Saray’a yapılmış taht söylesin. Veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yaptırılmakta olan 3 odadan oluşan “Sultan Odası” adı verilen başkanlık makamı söylesin.

Biz susalım, onlar söylesin.

Seni yeneceğim 8 tepeli İstanbul!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir