9 Eylül 1922 – Var Olasın İzmir

“Kocatepe’nin etekleri asker kaynıyor, hareketliliği emirlerin fısıltısı atların hırıltısı ele veriyordu. 50 kilometre yol yürümüş binlerce asker, kısa bir dinlenmeden sonra taaruz emri için tetikte bekliyordu. Fevzi Paşa sessizce Kur’an okuyordu. Gazi saatine baktı, “Vakit tamam!” dedi, “İnşallah zafer bizimdir. Hayırlı olsun…”

“Savaş, Dumlupınar’da 30 Ağustos Meydan Muharebesi ile kazanıldı. Düşman askerleri İzmir’e doğru kaçmaya başlamıştı. Gazi, 1 Eylül günü tüm ordulara “İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” emrini verdi…”

“Ordu 14 gün sonra İzmir’deydi. Başkumandan 15 gün sonra İzmir’de buluşuruz dediği komutanlara “Bir gün yanılmışım.” dedi, “Ama kusur bende değil, düşmanda…”

“Mustafa Kemal Paşa zaferi İzmir’de, mücadele arkadaşlarıyla kutladı. Kurtuluşa ve kuruluşa kadeh kaldırdılar, Rumeli türküleri söylediler. Gecenin sonunda Gazi “zeybek” oynadı, bu çilekeş bir halkın zafer dansıydı…”

Can Dündar’ın “Sarı Zeybek” belgeselinden…

Can Dündar “Mustafa” belgeselinde aynen böyle bahseder İzmir’in kazanılmasından. Sonunda “Kuruluşa ve kurtuluşa kadeh kaldırdı” der ve zeybek için “Bu çilekeş bir halkın zafer dansıydı” diye tanımlar.

Nazım Hikmet ise Kurtuluş Savaşı destanının sonunda o gün için;

Sarışın bir kurda benziyordu.
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun başına kadar,
Eğildi, durdu.
Bıraksalar
İnce, uzun bacakları üstünde yaylanarak
Ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe’den, Afyon Ovası’na atlıyacaktı.

diye bahseder.

Evet, İzmir, bir ülkenin zaferinin ilan edildiği yerdir. İzmir medeniyetin, medeni Türkiye’nin ilan edilmeye başladığı yerdir. Bu yüzden güzeldir, bu yüzden medenidir, bu yüzden kıymetlidir.

Var olasın İzmir, uğruna dökülen onca şehit kanının içerisinde var olasın. Seni almak için koca bir milletin çektiği çileyle var olasın.

Gazi Mustafa Kemal ve tüm azizi Kurtuluş Savaşı şehitleri önünde saygıyla eğiliyorum.

9 Eylül 1922, Türkiye Cumhuriyeti’nin medeniyetle tanışmaya başladığı gündür. Bir çilekeş halkın dizlerini yere vura vura oynadığı zeybekle zaferini ilan ettiği gündür.

“Bütün cihan işitsin ki, artık İzmir hiçbir kirli ayağın basamayacağı kutsal bir topraktır!”

Kutlu olsun!

Buna da bakabilirsiniz

Tarihimizin En Üzücü Zaferidir Çanakkale Savaşı

Tarihimizin en üzücü zaferidir Çanakkale Savaşı. Bin bir türlü sıkıntılar içerisindeki bir milletin çağın en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir