Deplasman Yasakları

17 Kasım 2011’de, TFF’nin sitesinde açıklanan kararla başladı deplasman yasakları. 3 Temmuz şike süreciyle başlayan sezonda, futbolu yönetemeyenlerin aldığı en saçma kararlardan biriydi bu. 20 Kasım 2011 Pazar akşamı İnönü Stadı’nda oynanan Beşiktaş – Galatasaray maçı, Galatasaray taraftarının olmadan oynandığı ilk karşılaşma oldu.

5 sezondur hemen her sezon başlangıcında “acaba bu sene kalkacak mı?” diye beklediğimiz yasaklar bu sene, ne hikmetse yine Beşiktaş’ın çok iyi başladığı bir sezonda ve yine bir Galatasaray derbisi öncesinde ve yine yine İnönü Stadı’nda oynanacak bir maç öncesi kaldırılıyor.

2013 – 2014 sezonu da bu seneyle benzer şekilde başlamıştı. 4 maçını da kazanan Beşiktaş vardı. 5. hafta maçı rakip yine Galatasaray, yer bu sefer Atatürk Olimpiyat Stadı. O güne kadar adı sanı duyulmamış 1453 Kartalları, maçın son dakikalarında sahaya dalarak hem stadı kapattırmıştı, hem de takımın moralini düşürmüştü. O sene başında şampiyonluğun en büyük favorisi olan Beşiktaş, çıkan olaylar, alınan cezalar sonrası bir daha toparlayamamıştı. Geçmiş böyleyken; geçen sezon şampiyonu, bu sene kadrosunu daha da güçlendiren Beşiktaş’ı sahada durduramayacağını bilenler yine saha dışı olaylar planlıyor olabilir.

sana gelmediğim gün öldüğüm gündür benim Beşiktaş
sana gelmediğim gün öldüğüm gündür benim Beşiktaş

Gelelim esas konuya…

Deplasman yasağı tribün kültürüne atılmış bir tokattır. “Olay çıkartmadan maç izleyemiyorsanız, deplasman seyircisini yasakladık” demek hiç bir sorunun çözümü olmadı, olamazdı da. Futbola dair her şeye “para” gözüyle bakan ceketli adamların hiçbir zaman ağızlarından düşürmediği o “marka değeri”ne de en ufak bir katkısı yoktur.

Tribün kültürü, insan hakları, marka değeri, özgürlük… İstediğiniz pencereden bakın. Her açıdan skandal bir karar deplasman yasağı.

Taraftar nedir? Taraftar kimdir?

Taraftar, her zaman, her yerde renklerine aşık olduğu takımının yanında olan, olmaya çalışan insandır. Mevzu takımının yanında olmak ise hiçbir sınır tanımayan ama futbolu yönetenler tarafından her gün başka bir sınırla karşılaştırılan insanlardır taraftar.

ozzy-gol-sevinciFutbola dair en sevdiğim sözlerden biridir “Güzel futbolcu golden sonra tribüne koşandır.” Ya koşabilecekleri bir tribünleri yoksa? Öyleyse kimdir cezalandırılan? Güzel futbolcular mı? Taraftarlar mı?

Futbolun olmazsa olmazı taraftarlardır.
Taraftarların ise deplasmandır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir